Prevodi i prepisi

O smrti (Pismo prvo)

Smrt ne samo da je blaga, ne samo da nas odvaja od zemaljske sudbine i skida sa nas prekomernost svetskoga bremena; ne samo da nam daruje životnu formu i zahteva od nas umetnički dovršetak; ona je još i neka tajanstvena, od Boga nam data, „mera svih stvari“, ili svih ljudskih radnji.

Ivan A. Iljin (1883–1954)

Dragi moj, hteo si da znaš šta mislim o smrti i besmrtno­sti, i ja sam spreman da ti izložim svoje gledište. Nisam ga izmislio, već sam ga proživeo i nosio u sebi dugi niz godina. I sada, kad je, opet, došlo vreme da smrt zalebdi nad svima nama i svaki od nas treba da se spremi za odlazak iz zemnoga života, ponovo sam pretresao svoje iskustvo i svoje viđenje stvari, i ispričaću ti do čega sam došao.

U ovakvim vremenima svi osećaju i predosećaju približavanje kraja, i zato se nevoljno, uobraziljom i mišlju, vraćaju problemu smrti. Pritom, čovek se oseća zbunjenim i stešnjenim zato što, u stvari, i ne zna šta je smrt, zato što niko od nas ne može da se pomiri sa svojom smrću i uključi je u svoj život. Takva vremena obično se nazivaju „teškim“ i „strašnim“, a zapravo, to su vremena duhovnoga kušanja i obnove – surova, ali blagotvorna vremena Božije posete.

Vidiš, ja sam oduvek osećao da je smrt nešto blagotvorno, praštajuće i isceljujuće. Evo zašto.

Tek što pomislim na to da bi moja zemaljska ličnost – u svakom smislu nesavršena, nasledno opterećena, večno bolesna i, u suštini, nedostojna i roditelja i prirode – mogla da postane besmrtna – već me zahvata istinski užas… Kakva tužna slika: samodovoljna ograničenost koja se sprema da ne umre, i da sobom ispuni sva vremena. Nesavršenstvo koje ne podleže ni ispravkama, ni gašenju… Beskonačna „mana“, večna nedotupavost…

Nešto slično falš-akordu koji će se oriti svagda… Ili – neoperiva smesa zemlje i neba… Vidim tu telesnu i duševnu grešku prirode osuđenu na neumiranje – u vidu moje ličnosti, i mislim da će, možda, zakoni prirode delati sa pređašnjom neumoljivošću, i ja ću postati sve stariji i, sigurno, sve slabiji, sve bespomoćniji, strašniji i tuplji – i tako bez kraja. Kakva ambicija i kakva nesreća!

Posle tih snoviđenja, budim se kao iz teškoga sna – u blagoslovenu stvarnost, u smrt koja me realno očekuje… Kako je dobro što će doći i postaviti svoju među! Kako je divno što će prekratiti moju zemaljsku disharmoniju! Dakle, ta svetska greška koja je nosila moje zemaljsko ime, može biti zagašena ili ispravljena… A smrt će doći kao izbaviteljica i isceliteljka. Milostivo će me pokriti svojim pokrovom. Daće mi oproštaj i otpust. Otvoriće mi nove, bolje mogućnosti. A ja ću od nje primiti slobodu i, njome obodren, počeću uzlaženje u višu harmoniju.

I eto, to očekivanje i ta ubeđenost daruju čitavom mom životu – meru i oblik. Hvala Bogu, sve moje zemaljsko strasno kiptanje, ta beskonačna borba sa samim sobom, sa mojim protivnicima i sa slepom ravnodušnošću ljudske gomile, ta borba u kojoj s vremena na vreme iznemognem, dolazeći do muke i očajanja – sve to neće trajati večno, neće ispuniti sva Božija vremena…

Neću morati večno da žalim za tim ranama koje će se otvoriti iz susreta moje nemoći sa nepomerljivim zadatostima života i sveta. Doći će čas i „oslobodiće vola od pluga na poslednjoj brazdi“ (Puškin). Bezmerno rastrzanje će se prekinuti, i moj život će dobiti meru roka, meru duga, meru napora, meru ropstva i meru mučenja. Kako je to dobro…

Moj život će steći formu – oblik zaokruženoga kraja. Znam, čvrsto znam da će doći izbavljenje, da će se ukazati oslobađajući ishod i da treba za njega da se pripremam. I ono glavno: moram se postarati da moj zemaljski kraj ne postane raskid, već dovršetak čitavog mog života; svi moji ciljevi, svi moji napori i stvaralačke tegobe moraju voditi ka tom završetku.

Istina, ne znam kada i kako će nastupiti taj kraj. Ali i to je dobro, jer me prinuđuje da uvek budem spreman na sve, da se ne iznenadim kad budem pozvan na odlazak. Jedno je jasno: mereći ljudskom merom, treba priznati da rok nije isuviše dalek i da ne treba da gubim vreme. Besmisleno je odlagati ono što se mora uraditi.

Ali zato postoji mnogo onoga što treba sasvim promeniti, ukloniti sa puta. Moje vreme je ograničeno, i niko ne zna kolikim rokom. A kada se obazreš, onda vidiš da je čudesno bogatstvo sveta – prirode, ljudskog društva i kulture – da su sve te mogućnosti sozercavanja i radosti, svi ti razlozi duhovnoga opažanje i duhovnog darivanje, svi ti stvaralački izazovi i zadaci – da je sve to neiscrpno, odgovorno, preteško i obavezujuće…

Na taj način smrt za mene postaje oblikujući i osmišlja­vajući početak života, ako ne i poziv, ako ne i savet. Kao kada bi stariji prijatelj, koji me voli i brine o meni, rekao: „Čuj, život je kratak, i predivnim mogućnostima – kroz ljubav, kroz služenje, kroz promišljanje i izgradnju – nema broja; nije li bolje ostaviti van pažnje sve rđavo, tužno i ništavno, i izgraditi za sebe bolje, istinski bolje – u stvari lepše, i ne izgubiti božanstvenu lepotu sveta i života?…“

Ideja smrti kao da mi otvara oči i izaziva u meni nekakvu neutoljivu glad, pohlepu istinske svojstvenosti, volju za božanskim sadržajima, rešenost da se izabere i bude odabran, i to istinski, ne grešeći i bez samoobmane. Postepeno se učim razlikovati – šta je odista lepo i predivno pred Licem Božjim, a šta mi se pričinilo lepim a zapravo samo sablažnjava, vara i razočarava.

Prolazeći kroz takvo životno iskustvo, sve više i više se uveravam da u životu postoji mnoštvo sadržaja koji ne treba da žive, ili ne vrede života i, naprotiv, da postoje takvi koji raskriljuju i ostvaruju istinski smisao života. A smrt mi za sve te razlike i saznanja – daje istinsku razmeru, istinski kriterijum.

Meni se čini da svi mi doživljavamo, još uvek, i ne jedanput, nešto slično: kada se bliži smrt, ili kada nas, u krajnjoj meri, senka smrti oseni, onda su svi sadržaji i vrednosti života, nekako odjednom, kao sami po sebi, prevrednovani. Sve što nam se u zagasitoj svakodnevici, u vreme bezopasnog bitisanja činilo potrtim, banalnim, skoro bezvrednim – odjednom otvara svoje nijanse, pokazuje istinska svojstva i nalazi sebi istinsko mesto i istinski rang.

Oko smrti gleda jednostavno i strogo, i ne može sve što živi izdržati njegov prodoran pogled. Sve što je rđavo istog časa otkriva svoju ništavnost, kao što listovi hartije, zahvaćeni vatrom, odjednom buknu jarkim plamenom i istog časa pocrne, raspadaju se i pretvaraju u pepeo. Kasnije se, čak, ne veruje da je taj isti pepeo uopšte mogao predstavljati nešto važno i značajno.

Ali zato se sve istinski dragoceno, značajno i osveštano pred licem smrti potvrđuje, pobedonosno izlazi iz ognjenog kušanja i projavljuje u svom istinskom sjaju i veličini.

Prvo se izobličava i razobličava; drugo se opravdava i istinski osveštava. I to bez naše namere: to ognjeno kušanje dolazi iz smrti i ostvaruje se njenim bliskim disanjem.

Ima u čovekovom životu takvih dana i časova kada čovek iznenadno vidi smrt pred sobom. Užasni časovi. Blagosloveni dani. Tada smrt, kao neki Božiji izaslanik, prosuđuje naš život. I čitav naš život promiče pred našim duhovnim pogledom, kao na munjonosnoj paradi. I sve što je u njemu bilo istinito i blago, sve zbog čega, u stvari, vredi živeti – sve se utvrđuje, kao istinska realnost, sve se uznosi u svetlost, a sve što je bilo sitno, lažno i rđavo – urušava se i donosi sram.

Tada čovek proklinje svu tu laž i gadost, osuđujući sebe kao raspikuću i budalu. Zato što se obradovao svemu istinitom i dubokom, i sam ne shvata kako je do sada uopšte mogao živeti drukčije. Oseća kako u dubini njegove duše sve propušteno jeca i moli za vaskrsenje, i počinje žudeti za tim da se njegov dotadašnji život smatra „crnim“, i da mu se pruži mogućnost proživeti novi život, ovaj put „beo“. Rađaju se planovi o novom, pravom životu i nemo se daju zakletve vernosti, dok se Bogu uznose molitve za darovanje novih rokova i novih mogućnosti…

A kada opasnost smrti prođe, i ponovo nastupe tišina i spokojstvo, tada čovek vidi da je čitav njegov život bio nekako obran i razvejan, i čini jedan od najznačajnijih za­ključaka svoga života: nije sve od čega živimo vredno da bismo mu predali sopstven život. Dragoceni su samo oni životni sadržaji i akti koji se ne boje smrti i njenog približavanja, koji mogu da se opravdaju i utvrde pred njenim licem.

Sve što košta našeg izbora i odabira, naše ljubavi i služenja, čak i u predsmrtni čas – sve je predivno i dostojno. Ono za šta treba i može se dati život, to i valja voleti, tome i treba služiti. Živeti vredi jedino sa onim za šta se vredi boriti na smrt i umreti; sve ostalo je ništavno ili sitno. Sve što ne vredi smrti, ne vredi ni života. Jer smrt je probni kamen, veliko merilo i strašni sudija.

Evo kako ja sagledavam smrt, dragi moj prijatelju. Smrt ne samo da je blaga, ne samo da nas odvaja od zemaljske sudbine i skida sa nas prekomernost svetskoga bremena; ne samo da nam daruje životnu formu i zahteva od nas umetnički dovršetak; ona je još i neka tajanstvena, od Boga nam data, „mera svih stvari“, ili svih ljudskih radnji. Ona nam je potrebna ne samo kao modelarka, ili kao velike dveri za po­slednji odlazak, ona nam je potrebna pre svega u samom životu i za sam život. Njena oblačna senka daje nam se ne radi toga da bi nas lišila sjaja i radosti, ili da zagasi u našoj duši volju za život i ljubav prema životu.

Naprotiv, smrt vaspitava u nama tu ljubav, usredsređujući i oblagorođujući je, ona nas uči da ne gubimo vreme: hoće bolje, izabira od svega jedno – predivno, živi božanstvenim na zemlji, dok još traje naš nedugi život. Senka smrti uči nas da živimo sjajem. Disanje smrti kao da nam šapće: „Opomenite se, zamislite se i živite u smrtnosti kao besmrtnici“. Njeno približavanje čini naše slabe i kratkovide oči – prozračnima i dalekovidima. A njen konačni dolazak oslobađa nas od bremena prirode i telesne individuacije. Da li nam je dozvoljeno da je proklinjemo zbog svega toga i smatramo je početkom zla i mraka?

Ja razumem da njena dovršenost i nepovratnost, njena tajanstvenost i zagonetnost – mogu ljudima da uliju strah. Ali bujica života, u kojoj mi i prebivamo, nosi nam svakodnevno tu istu nepovratnost, tu istu tajanstvenost i nedostiživu složenost. Pa svaki tren našeg zemaljskog puta je nepovrativ i, izgorevši, odnosi u nekakvu propast; i taj bezdan prošlosti i bezdan budućnosti nadvijeni nad nama, nisu manje strašni od trenutka predstojeće nam smrti.

Život nije manje tajanstven od smrti; samo, mi zatvaramo oči i privikavamo se da ne gledamo. A smrt, ako je tačno sagledamo i pojmimo, jeste nešto drukčije, nekakav poseban i veličanstven čin ličnoga života. I onome ko je verno sagleda i shvati, ona će se otvoriti kao novi prijatelj, brižljiv, veran i mudar.

Izvor: Ivan A. Iljin, Pojuće srce, Stari Banovci: Bernar, 2010, str. 139–144.
Prevod: Vladimir Jagličić

Ukoliko su vam tekstovi na sajtu korisni i zanimljivi, učestvujte u njegovom razvoju svojim prilogom.

error: Content is protected !!