Site icon Теологија.нет

Небеска правда за земаљску неправду

Апсолутно никада, никаква петиција није постојала у Цркви, то просто није у природи Цркве… поготово због неких ствари, које, колико год да су важне за друштво и за нас као грађане, ипак нису пресудно, од пресудне важности за живот саме Цркве и за Њену мисију. (Емисија „Око“, РТС, 7. фебруар 2025, неки свештеник)

Ми се боримо за небеску правду, а све остало је додатак. (Беседа једног од викара Његове Светости, ПБФ, 6. фебруар 2025)

Овe дубоко проблематичнe реченицe су у корену данашњег неразумевања стварности, губљења компаса и збуњивања верујућих у вези са ситуацијом у којој се нашло наше друштво. Као да се ради о свесном и недвосмисленом индуковању шизофреније у наше црквено и социјално живљење. Можда није отуда чудно да верницима сада тек ништа није јасно. Није им јасно у чему је проблем. Зашто неки друштвени протест и позив на правду дела његових суграђана, има било какве везе са његовим односом према вери? Зар није небеска правда оно што је битно, док је овај земаљски живот само чекаоница за вечни живот? А у чекаоницама се обично досађујемо и гледамо да нам што пре прође време. И овај живот је таква чекаоница за вернике?!

Само укратко ћемо покушати да одговоримо на нека од ових питања. Уколико стварност, тј. „важне ствари за друштво и за нас грађане“ нису од „пресудне важности“ за живот саме Цркве и Њену мисију – поставља се једноставно питање, шта је онда мисија Цркве?! Или још важније, „шта је Црква“ онда? Ко сачињава Цркву у историји, људи који живе стварност сада и овде или људи који су од те исте стварности оперисани?

По дефиницији, православни верник верује у Исуса Христа. Око тога, мислим, да се сви можемо сложити. Црква је Тело Христово. Вера у Христа имплицира веру у Цркву као Његово Тело. Да видимо даље, шта то Христос чини и колико је то релевантно за моју веру и праксу у животу?

„Идите од мене, проклети, у огањ вјечни који је припремљен ђаволу и анђелима његовим.Јер огладњех, и не дадосте ми да једем; ожедњех, и не напојисте ме; странац бијах, и не примисте ме; наг бијах, и не одјенусте ме; болестан и у тамници бијах, и не посјетисте ме“.

Уколико нас је Христос ослободио страха, а ми верујемо у Њега – онда је време да престанемо са плашењем људи, утеривањем страха да ће размена мишљења наводно „уништити Цркву“, али ће је претворно и фингирано једноумље, наметнуто страхом и силом –„сачувати“. Од када је то уведено у наш простор да је разлика мишљења једнако свађа? Разлика мишљења је предуслов дијалога, иначе говоримо о монологу, који се лажно назива дијалог.

Уколико нас је Христос ослободио страха, а ми верујемо у Њега – онда је време да престанемо са плашењем људи како ће овај или онај текст или говор „уништити Цркву“. Ко год тако плаши вернике, он показује своју сумњу у Христове речи о Цркви, за који обећава да је ни „врата пакла неће надвладати“ (Мт 16, 18). Чему онда овај страх, ово плашење? Христос је победио смрт!

И за крај – „апсолутно никада, никаква петиција није постојала у Цркви, то просто није у природи Цркве…“ – страхом и плашењем, као да нас терају да заборавимо сопствену историју: https://www.politika.rs/scc/clanak/327832/irinej-protiv-irineja

Подржите рад Теологија.нет.

Exit mobile version